2. Из житието на свети Теодосий, основоположник на общежитието
На тези, които са избрали живота по Бога, нищо друго не им помага в придобиването на добродетел и запазването и така, както паметта за смъртта. И свети Теодосий знаеше това и какво прави? Позволява на учениците си предварително да изкопаят гроб. Направи това с цел, първо, гробът да бъде за тях паметник (защото той така и се нарича) на кончината им, да увеличава ревността им и още повече да ги подтиква в стремежа им към добродетелта; и второ, за да
погребват починалите. А освен това светият предвидя какво щеше да се случи и вече мислеше за него.
Когато гробът бе готов, преподобният застана над него (а учениците стояха покрай него) и понеже виждаше с острия взор на ума си какво щеше да се случи, погледна към учениците и сякаш на шега им рече:
Гробът е готов, но кой от вас ще го обнови?
Така той прикри с шега радостта си от това, което щеше да се случи.
А имаше един Василий, по сан - свещеник, а по ревност към доброто - верен следовник на духовния си отец Теодосий. В добродетелта бе толкова подобен на духовния си родител, както са подобни на плътските бащи тези, които са родени от тях. Бе готов да плати дан на смъртта и би направил това охотно, не като нещо нежелано, а като нещо много изгодно и полезно за душата. Знаеше, че учителите не задават въпроси напразно, и пръв схвана смисъла на думите на Теодосий. И ето, Василий начаса коленичи и като падна ничком на земята, рече:
Благослови, отче, пръв да обновя този гроб.
Единият изпроси благословия, а другият я даде.
И ето, гробът прие сина и отецът нареди да отслужат за него всичко, което се полага за починали, тоест на третия, на деветия и след това на четирийсетия ден. А след като минаха четирийсет дни, Василий, без да има повишена температура или главоболие, или болка в друга част на тялото, отиде при Господа, сякаш заспа тих и приятен сън. Така той извърши подвиг на послушание и стремеж към небесното (а това е явен признак на тези, които не търсят земното), пръв измежду братята се яви пред Бога и бе увенчан.
А след още четирийсет дни, на вечерното псалмопение, Теодосий видя и чу божествения Василий в лика на учениците си. Той стоеше сред тях и пееше заедно е тях. При това никой друг не чуваше гласа му, нито можеше да го види.
Само Аетий - човек, който във всичко следваше учителя си и бе ученик на Теодосий, не само понеже го виждаше и слушаше, а най-вече понеже се стараеше да му подражава - само той чу гласа на Василий, макар да не успя да го види. Та Аетий попита учителя дали бе чул гласа на починалия. А той му отговори, че не само го е чул, но и го е видял, и ако Аетий иска, може да му го покаже, когато се появи.
Настъпи нощта и службата вече вървеше, когато Божият човек отново видя ясно Василий да стои сред молещите се и да пее заедно с тях. Свети Теодосий го посочи с пръст на Аетий и се помоли: „Господи, отвори очите на този брат, за да види великата тайна на великите Ти дела“. Аетий веднага видя Василий и го позна. Искаше да се хвърли към него и да го прегърне, но Василий стана невидим, всички чуха само:
- Спасявайте се, отци и братя, спасявайте се, а мен вече няма да ме видите.
Всичко това е истинно и вярно потвърждение на словата на Христа в Евангелието: който вярва в Мене, и да умре, ще оживее (Йоан. 11:25).
Из житието на блажена Теодора
Недалеч от манастира, в който се подвизаваше блажената Теодора, имаше едно езеро. А в езерото живееше крокодил и който и да минеше покрай него, бил той човек или животно, малко или голямо, всички попадаха между зъбите му. За местните жители това стана такова страшно бедствие, че александрийският градоначалник Григорий даже постави там войници, за да не пускат пътници да преминават през езерото.
На игумена на манастира му бе известно как се подвизава света Теодора и че по живот тя бе едва ли не равна на ангелите. Но за да не я лиши от Божествена благодат, я повика при себе си и рече (а в манастира всички мислеха преподобната за мъж):
- Чедо Теодоре, вземи една стомна и ни донеси вода от езерото, намиращо се недалече оттук.
Теодора знаеше заповедта на апостола: Покорявайте се на наставниците си (Евр. 13:17), и тръгна да изпълни това, което и бе наредено. Мнозина и казваха да се махне оттам, ако не иска сигурна смърт. Но вярата в Бога и придаваше храброст и тя бързаше да изпълни послушанието, понеже знаеше, че в послушанието има по-скоро живот, отколкото смърт. Така тя се изплъзна от всички стражари и се приближи до езерото. И колко са дивни делата Ти, Господи! - всички видяха как чудовището я носи към средата на езерото, как тя загребва вода и напълва стомната и накрая как, седейки на същия звяр, се връща към брега. И тук цяла и невредима Теодора стъпи на земята, а звярът получи заслуженото за всичко, което до този час бе успял да извърши. Защото Теодора го смъмри и той начаса издъхна на място.
Случаят стана известен на останалите. Тези, които видяха всичко е очите си, бързаха да разкажат на другите и да ги зарадват, така че благодарение на света Теодора всички прославиха Бога.